Smart Classroom

Αυτή είναι μια δραστηριότητα εκμάθησης τεχνητής νοημοσύνης που ενθαρρύνει τη χρήση εργαλείων και τεχνολογιών AI στην τάξη. Σε αυτή τη δραστηριότητα τεχνητής νοημοσύνης που ονομάζεται Smart Classroom, οι μαθητές θα εκπαιδεύσουν ένα μοντέλο μηχανικής μάθησης ώστε να αναγνωρίζει το νόημα των οδηγιών. Θα δημιουργήσουν έναν έξυπνο βοηθό στo Scratch επιτρέποντάς τους να ελέγχουν εικονικές συσκευές, ανεμιστήρα και λάμπας, σε μια εικονική τάξη.

Αυτό το έργο στοχεύει να μυήσει τους μαθητές στα βασικά της Μάθησης Μηχανής (ML) και της Τεχνητής Νοημοσύνης (AI) κάνοντας το δικό τους έργο που βασίζεται στην μηχανική μάθηση. Αυτό είναι ομαδικό έργο, κάθε ομάδα εκπαιδεύει το δικό της Μοντέλο ML και εργάζεται με το δικό της πρόγραμμα Scratch 3.0.

worksheet-smartclassroom-easy-στα-ελληνικά

Όλες οι δραστηριότητες μπορούν να γίνουν από απόσταση.

Αυτή η δραστηριότητα απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου (12-15) ετών.

Γράψτε ένα σχόλιο