Έκθεση υπολογιστών δεκαετίας 1980

Το 1ο ΕΠΑΛ Καισαριανής στις 25 έως 29 Μαΐου 2020 φιλοξένησε σπάνιους υπολογιστές, της δεκαετίας που κυκλοφόρησαν οι πρώτοι υπολογιστές για το ευρύ κοινό και σχετικό υλικό της εποχής όπως  βιβλία, λογισμικό, διαφημίσεις κ.α. σε μια μοναδική έκθεση. Ομάδες μαθητών του σχολείου μας είχαν αναπτύξει το σχετικό υλικό της εκδήλωσης όπως αφίσες, μπροσούρες εκθεμάτων, βίντεο, κατασκευές για την έκθεση κ.α. Η έκθεση ήταν επισκέψιμη εντός του σχολικού ωραρίου και απογευματινές ώρες κατόπιν συνεννόησης.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το 1ο ΕΠΑΛ Καισαριανής και τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής Γεώργιο Παπαμήτσο και τον εκπαιδευτικό Παναγιώτη Παπάζογλου (καθηγητή Ε.Κ.Π.Α), ο οποίος έχει δημιουργήσει ένα μικρό μουσείο με πρωτότυπο αυθεντικό υλικό της εποχής των πρώτων προσωπικών/οικιακών υπολογιστών.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site:  8bitretro.gr που αποτελεί την κεντρική σελίδα του μικρού μουσείου που φιλοξενεί σε σταθερή βάση τα εκθέματα.

Βιντεοπαρουσίαση της έκθεσης

Φωτογραφίες εκθεμάτων